Whiskey

jak zaczac pic?

• Masz jakiś problem lub pytanie? Pisz! Spróbujemy pomóc
bloczek2
User
Awatar użytkownika
Pochwały: 10
Diamenty: 28

Whiskey

Post Wysłany: 08 lis 2018, 18:29

Zakladam ten temat, bo mi sie sporo łychy nazbieralo w ramach roznych podziekowan od ludzi no i ... szkoda mi, zeby tak lezala, chetnie bym to wypil sobie, ale problem jest taki, ze po prostu za łychą nie przepadam strasznie.
Jesli juz musze pic, to zazwyczaj rozcienczyc musze ja z Colą, bo inaczej to nie wejdzie, wiekszy odruch wymiotny, niz od czystej, które tej nie lubię :D
Z tych mocniejszych alkoholi to jedynie kolorowa wódka (nie whiskey)

Zatem - jakies porady? Da sie jakos do tego przekonac? :D
Pomagam w kwestii macOS, iOS - wybór sprzętu Apple.

Obrazek

TicoBot
User
Awatar użytkownika
Pochwały: 7

Post Wysłany: 08 lis 2018, 18:36

Ja osobiście bardzo lubię dolać sobie 50 łychy do herbatki, najlepiej posłodzonej brązowym cukrem. A jeżeli już robię sobie drina to mieszam z colą i wrzucam plasterek cytryny do szklanki, obowiązkowo również lód :)

WoodyAlen
User
Awatar użytkownika
Pochwały: 44
Diamenty: 12

Post Wysłany: 08 lis 2018, 18:54

Wchisky powinno się pić czyste w temp. pokojowej z lodem. Ale jak nie jesteś jakimś smakoszem tych trunków, to tak się chyba nie da... Ja np. mogę tak się napić łyka na ocenę smaku, ale to tyle. Jak bym wypił więcej to bym się porzygał chyba. Dobre jest z colą pół na pół, Ale moim zdaniem najlepsza opcja to 1/3 łychy 2/3 sprite + lud i trochę wyciśniętej cytryny.
Nienawidzę jak na słupie, ja widzę ryj pajaca.
Z podpisem dobry człowiek, dobre państwo dobra płaca.
Dla mnie on jest nikim, chociaż jego jest ta władza.

zephyr77
User
Awatar użytkownika
Pochwały: 17

Post Wysłany: 08 lis 2018, 20:43

bloczek2 pisze:ale problem jest taki, ze po prostu za łychą nie przepadam strasznie.

To po co pić skoro nie przepadasz? Po co się zmuszać do czegoś czego nie lubisz?

Możesz pić z colą, sprite, sokiem pomarańczowym, lub innymi napojami. Możesz nawet wodą rozcieńczyć bo i tak się pija. Poczytaj w necie co jak łączyć i pij. Może Ci podejdzie jakaś kombinacja. Możesz pić też z lodem ale wątpię abyś się do tej wersji przekonał
Obrazek

Powdel
User
Diamenty: 24

Re: Whiskey

Post Wysłany: 08 lis 2018, 20:54

Zatem - jakies porady? Da sie jakos do tego przekonac? :D
Poczytaj bloga, który wyjaśnia jak zacząć -"Blog Milerpije.pl to przewodnik po świecie whisk(e)y oparty na prostej zasadzie: piję i piszę. Później Ty możesz o tym poczytać i co ważniejsze porównać z własnymi doznaniami. Oczywiście smak zawsze będzie rzeczą względną i nie mogę zagwarantować Ci, że podzielisz wszystkie publikowane tu opinie, ale biorąc pod uwagę moją wiedzę i doświadczenie, a także liczbę wypitych whisky, jest duże prawdopodobieństwo, że tak się stanie."

WoodyAlen
User
Awatar użytkownika
Pochwały: 44

Post Wysłany: 08 lis 2018, 21:02

Powdel pisze:Poczytaj bloga, który wyjaśnia jak zacząć

On chyba nie chce zostać amatorem Whisky, tylko raczej opróżnić te butelki w gronie znajomych, tak aby smakowało JEMU, a nie autorowi jakiegoś bloga :G
Nienawidzę jak na słupie, ja widzę ryj pajaca.
Z podpisem dobry człowiek, dobre państwo dobra płaca.
Dla mnie on jest nikim, chociaż jego jest ta władza.

Powdel
User

Re:

Post Wysłany: 08 lis 2018, 21:14

On chyba nie chce zostać amatorem Whisky, tylko raczej opróżnić te butelki w gronie znajomych, tak aby smakowało JEMU, a nie autorowi jakiegoś bloga :G
A może zostanie ich amatorem gdy pozna jak pić, rozumieć i doceniać whisky i inne alkohole :G
vlog - zawiera"Przegląd popularnych blendów,
Przegląd single malt whisky dla początkujących,
Przegląd torfowych single malt whisky z Islay,
Przegląd whisky amerykańskich"

bloczek2
User
Awatar użytkownika
Pochwały: 10
Diamenty: 28

Post Wysłany: 08 lis 2018, 21:17

Ja wódki tez nie lubie, no ale w gronie znajomych, aby nie byc wyalienowanym tez wypije kilka kieliszkow, choc z niesmakiem - przyznaje.
A whisky zawsze mi sie kojarzyla z takim elegantszym piciem, stad tez ochota na nauczenie sie picia :D
Pomagam w kwestii macOS, iOS - wybór sprzętu Apple.

Obrazek

Powdel
User

Post Wysłany: 08 lis 2018, 21:27

Dlatego polecam Tobie abyś zaczął od obejrzenia jego video bloga - "Jak zacząć pić whisky?"

Vajra911
User

Post Wysłany: 09 lis 2018, 0:18

Polecam na początek PASSPORT SCOTCH WHISKEY, pół na pół z colą.

Aramil
User
Pochwały: 53

Post Wysłany: 09 lis 2018, 2:23

Nigdy z colą. 90% whisky wymieszanych z colą daje drinka "o smaku starego papcia". W drinkach najlepiej wychodzi ze spritem lub sokiem z limonki/cytryny. Jako dodatek do herbaty czy kawy też jest bardzo przyjemna (duża (~300ml) kawa z dwóch łyżeczek + 100ml whisky + łyżeczka miodu - jakby spróbować to pewnie przywróciłaby do życia nawet Otziego ;) ). Fajne są też proste "klasyki" w stylu Ojca Chrzestnego czy Old Fashioned, ale wymagają dokupienia dość egzotycznych składników (po jednym na drinka), polecam spróbować. Podejrzewam jednak, że skoro dostałeś je "prezentowo" to są to jakieś konkretniejsze butelki. A te trochę szkoda rozwadniać (przynajmniej bez degustacji bo jak nie podejdzie to szkoda żeby się marnowało jak już otwarte :mrgreen: ).

Jeśli chcesz się przekonać do picia czystej to przygotuj się na następujące sztuczki:
- Przeczytaj opisy (recenzje) butelek, które posiadasz. Na początek weź się za tą z najdelikatniejszym smakiem (Albo po prostu kup coś delikatnego, mogę polecić irlandzką Paddy, sama z siebie jest już słabawa w smaku, dolanie 2-3 kropel wody zamienia ją niemalże w kwiatowy napój - przynajmniej z punktu widzenia kogoś kto trochę whisky już wypił :P ) Jeśli wybitnie nie chce Ci się czytać to zacznij od irlandzkich butelek, Szkocja i USA promują raczej palone czy torfowe nuty - znacznie bardziej intensywne.
- Dolewanie wody. Po kropelce-dwóch, potem sprawdzasz smak na odrobinie napoju. Z czasem zaniknie uczucie palenia i ostry zapach, pojawią się delikatniejsze nuty. To jest bardzo częsty problem w piciu czystej - po prostu alkohol "ogłusza" kubki smakowe. Niestety dość łatwo przesadzić, a wtedy dostajesz śmierdzącą i gryzącą w gardło wodę :P
- Zmrożona szklanka lub mała porcja whisky polana na kostkę lodu. Ten drugi sposób pozwala jednocześnie na "dolewanie" wody wraz z czasem, ale nie masz wtedy kontroli nad tym jak zmienia się smak (oraz nie odtworzysz później najprzyjemniejszego stadium)
- Drobne ilości dodatków - kropla-dwie soku z wiśni, cytryny czy limonki. Działa podobnie jak z wodą, ale nie rozwadnia aż tak smaku w zamian maskując charakter danej whisky.
- Lodówka, wyjmujesz 10 minut przed piciem. Jeśli uznasz, że nie czuć żadnego wybitnego smaku - potrzymaj szklankę przez chwilę w obu dłoniach żeby podgrzać i wypuścić aromat.
- Na początek polecam kwadratowe szklanki bez "pogrubienia". Nie zbierają aż tak aromatu, co na początku potrafi mocno uderzyć w nos. Na początku (i później, gdy będziesz miał ochotę) po prostu częściowo zakryj szklankę ręką, a następnie powąchaj. Łyki bierz z rogu szklanki - wymusi picie w mniejszych porcjach. A jak się spodoba to możesz lecieć w tulipany i w pełni "profesjonalne" degustacje ;-)
- Daj sobie czas. Jednego tygodnia podpij jednej, drugiego drugiej. To mocny napój, wymaga przyzwyczajenia się do bodźców.

PabloHasan
User
Pochwały: 1
Diamenty: 19

Post Wysłany: 09 lis 2018, 8:09

Do picia czystego alkoholu się dojrzewa niestety.
Początkowo piłem whisky z colą (na studiach tak spróbowałem), potem po wypiciu wielu różnych producentów zacząłem kombinować podobnie jak kolega @Aramil napisał. Nie zwracałem uwagę na typy whisky.
Ostatecznie piję single malt whisky z uwagi na intensywniejszy smak i aromat, dodaje 1 kostkę lodu lub delikatnie rozcieńczam wodą (kilka kropel).
Moja ulubiona Glenfarclas 10-letnia.

FAFIKX
User

Re: Whiskey

Post Wysłany: 09 lis 2018, 10:42

Spróbuj z sokiem jabłkowym + lód +cytryna(limonka). Proporcje 1/3 alko + 2/3 sok.
Chociaz na początku mozesz więcej soku sobie dać.

dejwid
User
Awatar użytkownika
Pochwały: 23

Post Wysłany: 09 lis 2018, 16:01

Ja tam najlepiej lubię pić z colą, ale nie raz już piłem czystą popijając sokiem. Whisky wolę o wiele bardziej niż wódke.

FredyKruger
User
Awatar użytkownika

Post Wysłany: 09 lis 2018, 16:50

Każdy drink
łycha lub byle jakie brandy+cola lub sprite
jest smaczniejszy niż
czyściocha+ cola lub sprite

Wiem że to profanacja łychy ale tak mi smakuje i tyle :mrgreen:

Pierunek
Super VIP
Pochwały: 70
Diamenty: 40

Post Wysłany: 09 lis 2018, 17:12

@FredyKruger. Ja nie na temat łychy, a z pytaniem, czy Ty, to Ty ze starego dw? :G

FredyKruger
User
Awatar użytkownika

Post Wysłany: 09 lis 2018, 20:10

Tak :G

Powdel
User

Post Wysłany: 09 lis 2018, 21:56

Aramil pisze:nigdy z colą

"Można pić whisky z colą. Czasem nawet jest ona tak okropna, że trzeba. I nie ma w tym nic złego, żadnej obrazy majestatu, braku finezji czy dowodu niewiedzy. Moim zdaniem alkohol przede wszystkim powinien sprawiać przyjemność (Pij odpowiedzialnie!). Picie go w sposób, który jej nie sprawia, nie ma sensu. Nie każdy chce tolerować ostry smak etanolu lub doszukiwać się nut zapachowych i smakowych, często dobrze ukrytych. Z drugiej strony jest wielu, którzy nuty te znajdują tam, gdzie ich nie ma i nadymają się swoją „alkowiedzą”, w gruncie rzeczy się ośmieszając. Każdy, kto twierdzi, że whisky z colą jest dobra… po prostu ma rację."
Mnie jak nie smakuje to ostatecznie piję whisky z pepsi twist

Warezuser
User
Awatar użytkownika
Pochwały: 2

Post Wysłany: 16 lis 2018, 12:06

No i wrócił temat picia whisky z colą i znalazło się nawet kilku ekspertów kategorycznie tego zabraniających. Umówmy się i powiedzmy sobie uczciwie - tanie whisky nie nadają się do picia bez coli (szczególnie typu Blended Scotch). Zawsze mam bekę z pseudo ekspertów, co siedzą nad whisky za 40 zł i się zachwycają smakiem, a widać jak jape im wykrzywia. Umówmy się - pijemy po to, żeby to sprawiało przyjemność, i nie udawajmy, że coś jest ok, jeśli takie nie jest.

Kolego Bloczek2, jeśli zamierzasz zacząć pić whiskey to musisz najpierw się rozeznać z jaką whiskey masz do czynienia. Spróbuj może najpierw od jakiegoś Single Malta (taki rodzaj whiskey). Single malt jest to whisky na bazie słodu jęczmiennego, który daje lekko słodkawy aromat. Jeśli aromat jest zbyt intensywny można śmiało sobie dolać odrobinę wody. Uważaj, aby whisky nie "utopić". Dosłownie pare kropel robi różnicę. Poczujesz to na pewno ;)

I najważniejsza zasada - pij tak, aby sprawiało Ci to przyjemność, bo szkół picia whiskey jest wiele, ale wszyscy zapominają o jednym - to jest sprawa ściśle indywidualna co komu pasuje, bo odnosi się do naszych zmysłów. :) To tak, jakby ktoś komuś podpowiadał, żeby jadł pomidorową a nie ogórkową. Tak się nie da. Każdy musi znaleźć coś dla siebie i próbować różnych opcji :)

Aramil
User
Pochwały: 53

Post Wysłany: 16 lis 2018, 13:15

Warezuser pisze: No i wrócił temat picia whisky z colą i znalazło się nawet kilku ekspertów kategorycznie tego zabraniających.

Och, ach. Ironia tak moczno...
Na początek proponuję doczytać do drugiego zdania. A potem zauważyć, że autor pisał o to jak zacząć pić whisky. A picie jej z colą w żaden sposób nie stanie się wstępem do konkretniejszego wypróbowania - po prostu zbyt mocno maskuje smak. To co kto później robi to już wyłącznie jego kwestia, na co dzień sam nieraz zalewam colą jak jest pod ręką. Ale jeśli ktoś chce poznawać nowy temat to trzeba usystematyzować podejście. Ta "indywidualna sprawa" jest wystarczająco podobna u każdego ;-)

ODPOWIEDZ