CPU ma około 88-95 stopni celsjusza

Masz jakiś problem lub pytanie? Pisz! Spróbujemy pomóc
Nikus
User
Pochwały: 3
Ostrzeżenia: 1/3
Diamenty: 82

CPU ma około 88-95 stopni celsjusza

Post #1 Wysłany: 11 lut 2019 23:30

Siemka mam pytanie, mam laptopa o takich parametrach:
i7-8750H
GTX1050Ti
16GB 2666MHz
Te najważniejsze, no i mam pytanie, mianowicie ściągnąłem sobie PESa 19 i jak gram to CPU osiąga w/w 95 stopni (podgląd w programie SPECCY), natomiast grafika tam koło 50, z racji iż ta temperatura świeci się na czerwono to nie wiem czy jest sens "żyłować" grając? Z tego co wyczytałem to w laptopach jest to spotykane i, że gorzej jakbym miał koło 105-110 bo przy większych się wyłącza (około).
Drugie pytanie - da się jakoś obniżyć zużycie procka? Generalnie gra chodzi bardzo płynnie, wszystko śmiga, filmiki, akcje, no zero zastrzeżeń tylko właśnie łapie temperaturę bo kręci na wysokich obrotach (turbo się załącza na tych 3,6-3,8GHz, na standardzie jest 2,2GHz) i zaczynają wiatraki chodzi i no trochę głośno się robi. Zmieniłem ustawienia z wysokich na średnie i z średnich na niskie, ale nie miało to żadnego odzwierciedlenia ani w temperaturze karty ani procka, wydajność procka cały czas na 100% jak wspomniałem na turbo i niezależnie od ustawień, tylko właśnie tamte ustawienia "raczej" dotyczą grafiki, a nie samego systemu gry, stąd pytanie czy jest jakieś inne ustawienie, które mogłoby go odciążyć? Dodam, że gram na 1920x1080 do tego 60 fps.
W zakładce ustawień mamy na dole (pod wymaganiami) taką adnotację:

Obrazek

Please note: We cannot provide support to users playing on laptop computers. :|

A temperatury poza grą są raczej niskie, laptop chodzi cichutko itd. Na CPU mam 41, na GPU 39, na dyskach 30 i 33.

Z tego co znalazłem tutaj:
Musisz się zalogować lub zarejestrować, aby zobaczyć zakodowaną treść
To maksymalna temperatura dla mojego GPU to 100 stopni, więc zakładam, że jak nie będę w stanie obniżyć to nie ma sensu grać i cisnąć go na pograniczu wyłączenia? Bo rozumiem, że po przekroczeniu 100 się zresetuje/wyłączy?
Obrazek
FORZA JUVE!!!

Pani Reklama
Reklama
Awatar użytkownika
Diamenty: 802
Poziom: 30

Reklama
Aramil
User
Pochwały: 317

Post #2 Wysłany: 11 lut 2019 23:56

Zainwestuj w podkładkę chłodzącą. Temperatury powyżej 90 owszem, mogą być osiągane, ale nie są niczym zdrowym oraz zazwyczaj powodują throttling (częste ustawienie to od: 90-procesor zbija zegar, 100-wyłącza się system, 110-awaryjne wyłączenie procesora (natychmiast, elektrycznie)). Jakby udało się zbić do max. 70 to idealnie, ale cokolwiek nie pokazującego dziewiątki z przodu będzie satysfakcjonujące.

Procesor ograniczyć możesz przez edycję planu zasilania ("maksymalny stan" w zaawansowanych). Wtedy nie będzie się on "rozkręcał" do pełni swoich możliwości, a więc również będzie się mniej grzał.

Autor postu otrzymał pochwałę

Nikus
User

Post #3 Wysłany: 12 lut 2019 0:17

Właśnie podkładkę mam jedną, ale nie przy sobie dlatego sprawdzę to jeszcze i zobaczę, bo jakbym właśnie miał go cisnąć cały czas (w grach, raz na jakiś czas co prawda, bo ogólnie laptop służy do czego innego) to trochę szkoda go tak katować, a co do tego obniżania to własnie na kibelku czytałem :D dzięki bardzo :)
Spróbuję jeszcze zbić ten maksymalny stan może i zobaczę jak to wtedy wygląda temperaturowo i w grze :)

Dodano po 32 minutach 52 sekundach:
Dziwna sprawa, ustawiłem 70%, potem 85%, 95% i znowu na 100% i na wszystkich gra chodzi niemalże tak samo, a taktowanie to od 1,1 do 1,4GHz, co ciekawe nawet po powróceniu do 100% odpalam grę i nie załącza się turbo, temperatury to max 50 stopni na CPU. Zmieniałem tylko te % na ładowaniu i bez ładowania, żeby te same wartości były, odpalę DBX2 bo tam też się turbo włączało i zobaczę czy zaskoczy, jak nie no to chyba się coś zyebało. A no i grafika ciśnie na 100% wydajności i temperatura taka sama 40-50 stopni max

Dodano po 19 minutach 10 sekundach:
Sprawdziłem, pograłem chwilę - to samo, chwilami wskakuje na 2GHz, czasami więcej ale to na chwilę, ogólnie 0,8-1,4 czasami 1,6 przez dłuższe chwilę do max 2GHz, ale wiatraczki ani razu nie włączyły się na takie największe obroty jak gdy leci cały czas na turbo i łapię temperaturę, niemniej jednak w obu grach widać różnicę w płynności, tylko pytanie - czemu teraz się turbo nie włącza?

Dodano po 17 minutach 41 sekundach:
Dobra inaczej :D turbo się załącza normalnie chyba (bo osiągam 3+GHz), ale nie działa cały czas, w sensie nie ma takiego wysokiego taktowania żeby na jednym poziomie było i dawało plynną grę. Teraz uruchomiłem test laptopa:

Obrazek
Obrazek

No i dopiero jak dostał 100% na CPU, 100% na dysku to zaskoczyły te wentylatory na takie naprawdę wysokie obroty (jak wcześniej w obu grach - cały czas). Teraz na teście było 3,15GHz, ale jak się test skończył to skakało z 3,8 i w dół, teraz słychać, że się tam wychładza wszystko bo obroty wentylatorów znacząco spadają z każdą chwilą, do tego wydajność/zużycie procka, dysków, karty też wraca do małych wartości, pewnie do momentu zbicia temperatury znowu będzie cichutko. No ale dlaczego teraz on nie dostaje takiego kopa w grach (PES19 i DBX2), tak jak wcześniej? Temperatura 40-50 w obu grach, zużycie takie jak pisałem wyżej, ale żadna nie wywołuje większego udziału procka (ustawione 100% w tym zarządzaniu). Co myślicie teraz?

Dodano po 4 minutach 7 sekundach:
Jeszcze mam jedną teorię - może na to mieć wpływ poziom naładowania baterii? Bo musiałem go podłączyć bo miał 12%, sprawdzę przy 100% jutro jeszcze no i ewentualnie przywrócić ustawienia domyślne tam w tej edycji zasilania? No bo dziwna sprawa dla mnie, wcześniej w obu grach od razu temperatura w górę, procek cisnął na wysoki % możliwości, wiatraczki szalały na najwyższych obrotach, a teraz tak jakbym siedział przed internetem, tyle że no jak wspomniałem taktowanie niższe i czuć w płynności gry

Dodano po 3 minutach 52 sekundach:
Dodam jeszcze, że skanowanie MBAMem czy Kasperskim lub w/w test laptopa powoduje większą temperaturę i zużycie CPU niż w obu grach, może to coś podpowie

Dodano po 1 godzinie 56 minutach 2 sekundach:
Odpaliłem i teraz wrzuciło 3,9GHz (100% ustawione), więc może potrzebował więcej % na baterii albo kij wie co, w każdym razie od razu 88 stopni, wiatraki się rozbujały, więc zwinąłem, zmieniłem ustawienie na 75% i taki efekt:

Obrazek

Wiatraki dalej lekki huragan, ale temperatura zjechała, natomiast grafika znowu skoczyła do góry, czy to by oznaczało że jak procek słabiej leci to bardziej z grafiki ciągnie? Nie znam się, ale wydaje mi się, że tak nie powinno być bo to chyba trochę inne "cele" :P
Obrazek
FORZA JUVE!!!

Aramil
User

Post #4 Wysłany: 12 lut 2019 15:48

Ładowanie akumulatora jak najbardziej ma prawo dodatkowo grzać komputer. Poobserwuj sytuację, dodatkowe 7 stopni to imho za dużo, ale może ten typ akurat tak ma.
Wydajność nie powinna się zmieniać poza niskimi poziomami baterii w stylu 10-15%, może przypadkiem ustawiłeś tą granicę zbyt nisko (też powinno być w "zasilaniu")?
A to, że programy bardziej obciążają procesor mimo, że gra też ciągnie 100% czasu to normalne. Poza samym czasem procesora pozostaje jeszcze kwestia obliczeń, jedne mogą być ciężkie do wykonania, a drugie lekkie i czas jest zajęty, ale mniej tranzystorów pracuje na raz.

Autor postu otrzymał pochwałę

Nikus
User

Post #5 Wysłany: 12 lut 2019 17:07

No będę jeszcze patrzył, ale generalnie takie proste pytanie, jak będę miał te 50-60 stopni na CPU w grze to spoko nie? Ale jak przekroczę te 70 czy już więcej to nie ma sensu grać i go obciążać (żywotność i wydajność w przyszłości, a laptop nowy prawie), to samo z GPU jak będę miał te 70 lub więcej to też nie ma sensu nie?
Obrazek
FORZA JUVE!!!

Aramil
User

Post #6 Wysłany: 12 lut 2019 18:19

50-60 stopni to normalna temperatura robocza elektroniki. Powyżej 60 pojawia się wpływ na żywotność, który warto brać pod uwagę. Temperatury 80-90 mocno wpływają na żywotność i powinno się ich unikać, ale to jeszcze nie tragedia. 90+ to już warunki degradujące. Zależy to jeszcze od konstrukcji danego elementu (mogą być zarówno wysokotemperaturowe jak i źle reagujące na jakiekolwiek ciepło), ale jest to ogólna zasada, którą można stosować dopóki nie wnikasz wybitnie w szczegóły czy specjalizacje.

Skorzystaj z dzisiejszych promocji!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat