Przejdź do strony

Polityka Corner

PRZYKLEJONY
Kum

Tak, tak jest w Polsce dopóki będzie istniał monopolista, który ma wyłączność w ubezpieczaniu każdego pracującego. Zależy też oczywiście jakie ubezpieczenie dokładnie, bo są przecież różne. Cena jest zapewne wyższa przez to, że po prostu mało osób się ubezpiecza i ubezpieczalniom średnio się opłaca kogokolwiek ubezpieczać prywatnie, a czego to wina zapewne spytasz. Tego, że ZUS ma monopol, jak pracujesz to nie masz możliwości wyboru ubezpieczyciela, musi być to ZUS, ewentualnie gdzieś dodatkowo może się ubezpieczyć. Jakbyś miał wybór to ceny u prywatnych ubezpieczycieli byłyby niższe, dlaczego? Bo istniałaby konkurencja i musieliby konkurować ceną, usługami, jakością usług. ZUS ma stałych klientów i nie musi się przejmować usługami, bo każdy ma obowiązek płacenia na ten ZUS. Tak jest ze wszystkim. Ostatnio czytałem o sytuacji PKP, bo pozwolili jakiemuś czeskiemu przewoźnikowi bodajże wejść na polskie tory i świadczyć usługi. PKP narzekało, bo będzie musiało obniżyć ceny. Gdyby prywatne ubezpieczalnie mogły wejść na rynek ubezpieczeń pracowników to ceny wyglądałyby zupełnie inaczej. Tak samo by było jakby pozwolić prywatnym osobom przejąć szpitale, ceny byłyby niższe, a szpitale by funkcjonowały lepiej niż obecnie.
hotshot11pro

Pochwały: 134

Diamenty: 109

Poziom konta: 10

trochę tak trochę nie, masz po części rację. Ale ze szpitalami to trochę inna bajka, bo trzeba by rozgraniczyć którzy gdzie się ubezpieczają i gdzie mogą się leczyć

Kum

RE: Polityka Corner
trochę tak trochę nie, masz po części rację. Ale ze szpitalami to trochę inna bajka, bo trzeba by rozgraniczyć którzy gdzie się ubezpieczają i gdzie mogą się leczyć

No jasna sprawa, to jest trochę szerszy problem, ale do rozwiązania. Na początek bym po prostu dał możliwość prywatnym firmom wejścia na rynek ubezpieczeń, aby zweryfikować czy ten państwowe ubezpieczenia są rzeczywiście takie tańsze i lepsze niż prywatne. Myślę, że to by pokazało ludziom, że bez pomocy państwa na każdym kroku też przetrwają. W Czechach bodajże tak zrobili i przez to ceny ubezpieczeń spadły. Albo to były Węgry, nie pamiętam kurczę dokładnie.

Lubią to: hotshot11pro
SzczęśćBoże

Diamenty: 3

Bijecie pianę nie wiadomo o co.

pokaz mi jednego ubezpieczyciela ktory zfinansuje Ci leczenie w szpitalu w razie wypadku.

Oferta prywatnych ubezpieczeń jeżeli chodzi o leczenie szpitalne jest słaba, dlatego, że mamy monopolistę na rynku w postaci NFZ, w którym wszyscy są ubezpieczeni, dlatego prywatni ubezpieczyciele nie mają takich ofert, ponieważ i tak praktycznie nikt z nich by nie korzystał.
W kwestii ubezpieczeń należy wprowadzić dobrowolność. Kto chce to się ubezpiecza w NFZ, a kto nie chce ten idzie to ubezpieczyciela prywatnego. Wprowadzając dobrowolność spowodowałbyś, że pojawiły by się z automatu oferty leczenia szpitalnego u prywatnych ubezpieczycieli. Konkurencja pomiędzy nimi spowodowałaby, że musieliby obniżać koszt takiego ubezpieczenia. Nawet NFZ musiałby wtedy konkurować z prywatnymi ubezpieczalniami. Żelazna zasada jest taka, że im więcej podmiotów na rynku, tym większa konkurencja, tym niższe ceny/lepsze usługi.

Co do prywatyzacji szpitali to już napisałem wcześniej. Skoro w Polsce działają prywatne przychodnie i ludzie są zadowoleni, to nie widzę większych przeszkód żeby na takiej samej zasadzie miały działać szpitale.
hotshot11pro

w Polsce działają prywatne przychodnie i ludzie są zadowoleni,

chyba tak nie do końca. Ci których stać wybierają mniejsze zło.

Kum

Dzisiaj już potrafią takie firmy jak RTV AGD, Media Markt dawać prywatne ubezpieczenie dodatkowo jak się u nich zatrudnisz, więc no staje się to coraz częstsze. Ale no tak, ludzie na lepiej opłacanych stanowiskach już często mają prywatne ubezpieczenia płacone przez pracodawcę w ramach pracy.
zephyr77

Pochwały: 66

Diamenty: 275

Zacznijmy od tego, że mieszasz pojęcia. Służba zdrowia to służba zdrowia, a ubezpieczenia to ubezpieczenia. Prywatna służba zdrowia nie wyklucza publicznych ubezpieczeń i tak masz między innymi w Polsce. Przecież masz pełno prywatnych przychodni tzw. NZOZ, sam być może do takiej przychodni jesteś zapisany i pewnie nawet o tym nie myślisz, że chodzisz do prywatnej przychodni a nie publicznej. Tak naprawdę nie ma to znaczenia czy służba zdrowia będzie prywatna czy publiczna. Ma być dobrze zarządzana i sprawnie działać. Skoro widzimy, że państwo niekoniecznie radzi sobie dobrze z zarządzaniem szpitalami, to może warto przemyśleć ich prywatyzację. Skoro przychodnie prywatne mogą działać, to czemu nie szpitale? Nie musimy prywatyzować od razu wszystkich, możemy w ramach testów sprywatyzować kilka, żeby zobaczyć jak będą działać nie mając państwowego buta nad sobą.
Dobrze wiesz o co mi chodziło, celowo użyłem skrótu myślowego. Nie ważne. Nie odpowiedziałeś na pytanie więc postaram się zadać inaczej. Jak wg Ciebie powinna wyglądać opieka zdrowotna w Polsce? Jaki system proponujesz i jak w takim systemie wyglądała by walka i leczenie pacjentów z koronawirusa?

Skoro w Polsce działają prywatne przychodnie i ludzie są zadowoleni
Jak sugerowałeś wyżej, tak korzystam z NZOZ (nawet dwóch różnych) i powiem Ci, że dziadostwo takie jak w publicznym ZOZ-ie Oczywiście nie forma tzw. ośrodka zdrowia (prywatny czy państwowy) decyduje, tylko finanse a tych brakuje. Jak nie ma kasy na refundacje z NFZ to właściciel nic nie poradzi.

Kum

zephyr77 pisze:
Jaki system proponujesz i jak w takim systemie wyglądała by walka i leczenie pacjentów z koronawirusa?

Takie rzeczy jak epidemie to są raczej sytuacje wyjątkowe i wydaje mi się, że państwo na takie sytuacje powinno mieć zawsze odłożone trochę pieniędzy. Ale nie na zasadzie, że w tym roku nic nie było to przejemy te pieniądze tylko raz wpłacone na ten cel tam pozostają dopóki nie będą potrzebne, ewentualnie dołożyć tam z czasem jak będzie z czego. Taka sama sytuacją jak właśnie z tymi chorymi na raka, o których wcześniej napisałem. Państwo bierze na siebie ten 1% najcięższych chorób, społeczeństwo w całości się na to składa, ale tylko na to, aby ubezpieczenia prywatne mogłyby być przez to tańsze. Taki system jest w Singapurze i z tego co mi wiadomo na dziś dzień jest tam najlepsza opieka na świecie.
A co do funduszy dzisiejszego NFZu to problem jest taki, że szpitale mają z góry ustalony budżet. Powinno być tak, że szpital robi badanie jeżeli uzna za zasadne zrobienie go, a NFZ potem po prostu wypłaca szpitalowi pieniądze za to badanie jeżeli już mówimy o obecnym zgniłym systemie, aby go chociaż w małym stopniu usprawnić. Chociaż i tak uważam, że dużo lepiej by było jakby to było prywatne poza właśnie tym 1% najgorszych chorób.
SzczęśćBoże

O czym ty piszesz? Przecież korzystając z prywatnej przychodni leczysz się na NFZ. W moim mieście nawet jakbyś chciał to nie ma publicznej przychodni, wszystkie to NZOZ.

zephyr77 pisze:
Jak wg Ciebie powinna wyglądać opieka zdrowotna w Polsce?

Przecież to napisałem wcześniej.

zephyr77 pisze:
dziadostwo takie jak w publicznym ZOZ-ie

Widocznie masz dziadowskie. Nikt nie mówi, że prywatne będą idealne. W moim mieście są tylko prywatne, publicznej nie ma, została zamknięta klika bądź kilkanaście lat temu, nie pamiętam i ludzie żyją, na ulicy nie umierają i ogólnie poziom w tych przychodniach nie jest zły.
hotshot11pro

O czym ty piszesz? Przecież korzystając z prywatnej przychodni leczysz się na NFZ.

Tak I za wizytę 100czy200zl lekarzowi NFZ za mnie zapłaci. Przestań już bredzić.

SzczęśćBoże

RE: Polityka Corner
O czym ty piszesz? Przecież korzystając z prywatnej przychodni leczysz się na NFZ.

Tak I za wizytę 100czy200zl lekarzowi NFZ za mnie zapłaci. Przestań już bredzić.

O czym ty piszesz? Jakie 100-200zl? Przecież rejestrujesz się i idziesz do przychodni, masz badanie robione w ramach NFZ. Może twoja przychodnia nie ma kontraktu z NFZ podpisanego. W takim razie zmień przychodnie.
hotshot11pro

Mylisz pojęcia chłopie. Nie odróżniasz chyba prywatnej wizyty od tzw na kasę chorych

SzczęśćBoże

na kasę chorych

Kasy Chorych nie ma od 17 lat...
hotshot11pro

Nie widzisz różnicy między wizytą u np okulisty "za darmo" a tą za którą musisz zabulić 200zł?

radio9

Pochwały: 17

Diamenty: 10

Poziom konta: 5

U prywaciarza możesz zabulić, a także umówić wizytę z free czyli NFZ (jesli ma kontrakt). Rożnica polega na tym, że ci co zapłacą są przyjmowani pierwsi. Np zapłacisz te 200 za konsultacje czekasz np te 2 czy kilka dni, na NFZ czekasz np dwa, trzy miesiące. Pilnych przypadków to chyba się nie tyczy (są przyjmowani w pierwszej kolejności), tak jest przynajmniej w mojej miejscowości.

SzczęśćBoże

radio9 pisze:
U prywaciarza możesz zabulić, a także umówić wizytę z free czyli NFZ (jesli ma kontrakt). Rożnica polega na tym, że ci co zapłacą są przyjmowani pierwsi. Np zapłacisz te 200 za konsultacje czekasz np te 2 czy kilka dni, na NFZ czekasz np dwa, trzy miesiące. Pilnych przypadków to chyba się nie tyczy (są przyjmowani w pierwszej kolejności), tak jest przynajmniej w mojej miejscowości.

On tego nie ogarnia, że w prywatnej przychodni normalnie leczysz się na NFZ tak samo jak w publicznej.
hotshot11pro

Nie interesuje mnie jaka to jest przychodnia tylko kto płaci za leczenie

Noodles

Pochwały: 509

Diamenty: 421

Poziom konta: 30

@hotshot11pro

Dobry z Ciebie ciemnogród. Jak nie rozumiesz jak to działa to:

Jest dokładnie tak jak piszesz. lekarz prywatny działający samodzielnie przyjmuje za darmo a potem ściąga kasę z NFZ zamiast od pacjenta. Jak lekarz co przyjmuje prywatnie w swoim garażu ma mało pacjentów to robi wizyty na NFZ też, chociaż wolałby same prywatne.

Przychodnie lekarzy rodzinnych są prywatne. Tam gdzie mama zabiera Cię z kaszlem. Przychodnie mają kontrakty z NFZ. NFZ płaci im za duszę. Dlatego musisz stanąć w kolejce o 5 rano i jakość usług jest żenująca. Bo NFZ nie płaci przychodni za poszczególne wizyty tylko za sam fakt, że jesteś tam zapisany. Więc najlepiej, żebyś nie przychodził wcale. Jeśli przyjeżdża do Ciebie pielęgniarka zrobić Ci zastrzyk, bo nie możesz wychodzić z łóżka to ona też jest z firmy prywatnej na kontrakcie z NFZ.

Ogólnie to jak taka przychodnia lekarzy rodzinnych ma np 5000 zapisanych pacjentów to co miesiąc dostaje sporą sumkę z NFZ. Jakby te 5000 ludzi było zdrowych i przychodnia była pusta w danym miesiącu to i tak kasa będzie się zgadzać. Dlatego pacjenci są traktowani jak robale, im mniej ich przyłazi tym lepiej.

Musi się to zmienić, ale nawet waleczny z sądami pis boi się zadzierać z lekarzami, którym obecny system bardzo pasuje.
zephyr77

Pochwały: 66

Diamenty: 275

Przecież to napisałem wcześniej.
Chciałem doprecyzowania, ale rozumiem, że skłaniasz się ku prywatnej.
Widocznie masz dziadowskie. Nikt nie mówi, że prywatne będą idealne. W moim mieście są tylko prywatne, publicznej nie ma, została zamknięta klika bądź kilkanaście lat temu, nie pamiętam i ludzie żyją, na ulicy nie umierają i ogólnie poziom w tych przychodniach nie jest zły.
Tak jak wyżej piszą. Nie jest problemem to czy przychodnia jest państwowa czy prywatna. Problemem jest kontraktowanie NFZ i brak specjalistów.

Remis

Pochwały: 2

Diamenty: 39

Poziom konta: 1

Przejdź do strony

Time: 0,1119s  |  Queries: 8  |  Memory Usage: 14.46 MiB