PC - Problem

czarny ekran, komputer chodzi

Podkręcanie, konfiguracje, wszystko o sprzęcie
ICE254
User
Diamenty: 12

PC - Problem

Post #1 Wysłany: 13 sie 2019 22:03

Witam,

może będzie ktoś w stanie pomóc mi w rozwiązaniu problemu z komputerem.

OPIS PROBLEMU
Pojawia się podczas znacznego obciążenia np benchmarki, odpalenie gry. Po paru minutach pod obciążeniem ekran robi się czarny, wiatraki zaczynają inaczej chodzić, przyśpieszają.
Dalej nic się nie dzieje, żadnego blue screena, resetu itd. Żadnych sygnałów dźwiękowych, Komputer tkwi w takim zawieszeniu dopóki go nie wyłączę. Warto dodać, że gdy korzystam tylko z przeglądarki + muzyka błąd nie wyskakuje (przynajmniej do godziny czasu, tyle najdłużej korzystałem).

SPECYFIKACJA
MOBO - MSI Tomahawk b450 (nowa)
CPU - AMD Ryzen 5 2600 (nowy)
GPU - Radeon RX 580 Sapphire nitro +, 8GB (używka, nie koparka)
Pamięc - KINGSTON HYPERX FURY BLACK 16GB (2X8GB) DDR4 2666MHZ CL16 (HX426C16FB2K2/16) (nowe)
Zasilacz - Silentium PC Vero L2 Bronze 500W (nowy)
SSD - GOODRAM CX400 256GB (nowy)
HDD - Western Digital WD5000AAKX Caviar Blue (nowy)

Windows 10 zainstalowany na SSD, aktualnie jestem na 30 miesięcznym okresie próbnym, po wypłacie planuje zainwestować w klucz.

CO DO TEJ PORY ZROBIŁEM
1) Po instalacji i aktualizacji Windowsa, zainstalowałem kolejno chipset do płyty głównej, sterowniki do dzwieku, lana, grafiki.
2) następnie testowałem benchmarki, w cinebench wychodzi pozytywnie, 2-3 rundki zaliczane bez problemu. Problem zaczyna się w RealBench (ustawienie CPU+ramy), wtedy zawsze w 100-120 sek testu pojawia się opisany błąd.
3) Jako że problem pojawiał się przy testach z pamięciami, próbowałem działać z nimi w Biosie, wyłączałem XMP, ustawiałem mniejsze taktowania i napięcia, zawsze ten sam efekt. Pomyślałem że pamięci mogą być uszkodzone. Wsadziłem sprawdzone inne, problem ten sam.
4) Pomyślałem, że może to być przez temperatury. Podczas krótkich testów sprawdzałem wszystkie za pomocą HwInfo - efekt temp na CPU nie przekracza 62 stopni. napięcia i wszystkie dane z HW Info poniżej (podczas zwykłej pracy)
5) Zaaktualizowałem BIOSA do najnowszej wersji, aktualnie ustawienia przywrócone do fabrycznych, brak efektu

Zastanawiam się czy to software czy hardware, jeśli to drugie to czy problemem może być grafika, dysk, zasilacz, płyta główna (bo wydaje mi się że procesor i pamięci są OK)? Co polecacie dalej zrobić, spróbować postawić system
od zera?
Nie chce oddawać do serwisu, przynajmniej na początku.

Z góry dzięki za pomoc!

Poniżej zrzuty z HW Info
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pani Reklama
Reklama
Awatar użytkownika
Diamenty: 802
Poziom: 30

Reklama
hrabia08
VIP
Pochwały: 194
Diamenty: 21

Post #2 Wysłany: 14 sie 2019 0:51

Zainstaluj Linuksa i tam postaraj się PC obciążyć. Osobiście uważam problem z RAMem. Te kości z niższym taktowaniem to odpady, poza tym do Ryzena pasowało brać wyższą częstotliwość. Jeśli efekt da znać na Linuksie, to odsyłaj to. Nie pisz, że dodatkowo sklep składał ten zestaw.
Wstawili przekręcony i miał działać.
bax001 pisze:to dziecko (czy wcześniej płód) to jest praktycznie rzecz biorąc pasożyt

pietrasos
Super VIP
Awatar użytkownika
Pochwały: 537
Diamenty: 224

Oscary

Post #3 Wysłany: 14 sie 2019 10:50

najpierw sprawdź programem memtest86+ pamięć ram
jesli ram ok. to karta grafiki , albo zasilacz jest wadliwy. podmień najpierw kartę grafiki na inną. jeśli problem nie występuje, znalazłeś sprawcę. jeśli problem nadal występuje, wymień zasilacz. po sprawdzeniu na podmienionym zasilaczu, jeśli problem już nie występuje, znalazłeś sprawcę. jeśli nadal problem występuje, to trzeba nadal szukać gdzie indziej przyczyny i na ten moment nie wiem, co to jest. może to byc przegrzewający się jakis układ na płycie głównej, albo cpu. trzeba sprawdzić temperatury pod obciążeniem i w biegu jałowym cpu, vrms, chipsetu itd. może to być powodem starej pasty, niewłaściwie nałożonej pasty, problem z wentylatorem itd
cheers! :G

Skorzystaj z dzisiejszych promocji!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat